muariolanza
Biografie muzyków
Mariusz Orzełowski - Leader zespołu
Mariusz Orzełowski - absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Pedagogiki Artystycznej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie (praca magisterska „Ambient i jego miejsce w muzyce awangardowej”). Jest przede wszystkim gitarzystą, ale gra również na wielu innych instrumentach. W latach 1986-1994 trenował boks, pod okiem Henryka Średnickiego (mistrza świata z roku 1978 w wadze muszej). Założyciel, lider i kompozytor utworów grupy Muariolanza. Jest także producentem debiutanckiej płyty zespołu „Muarioland”. Dwa utwory z tego krążka wybrano do spektaklu Teatru Telewizji „Bezład” w reżyserii Witolda Adamka. Pasją Mariusza Orzełowskiego jest nie tylko jazz. Od lat jest fanem muzyki ambient, wielbicielem Briana Eno i wyznawcą zasady Johna Cage'a „cisza nie istnieje - wszystko jest muzyką”. Rejestruje dźwięki otoczenia (czy jest to śnieg skrzypiący pod butami, Amsterdam w godzinach szczytu i w nocnej ciszy), sampluje je i wykorzystuje w swoich piosenkach. W kompozycjach Orzełowskiego można usłyszeć szereg gatunków muzycznych- jazz, ambient, reggae, funk, noise i dużo psychodelii - w wersji koncertowej wsparte rock'n'rollową energią i improwizacyjnym szaleństwem. W połowie lat dziewięćdziesiątych Mariusz założył zespół Młajli oraz Hotel na Sri Lance (póżniejsza Muariolanza). Podczas studiów na Akademii Muzycznej grał w wielu jazzowych składach, a także w big bandzie pod kierownictwem Andrzeja Zubka. Big Band w tych czasach współpracował między innymi z: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Lorą Szafran, Mieczysławem Szcześniakiem i Beatą Przybytek. Mariusz Orzełowski jest laureatem nagrody indywidualnej, przyznanej podczas trzeciej edycji Bydgoszcz Big Band Festiwal, który odbył się 17 kwietnia 2009 roku. Prócz działalności artystycznej, pracuje jako pedagog, ucząc w kilku śląskich placówkach, tj.: Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach, So Art. Tychy oraz w DoReMi w Łaziskach Górnych. Kilku jego wychowanków odniosło już lokalne sukcesy. Dziś prócz nauczania i gry w macierzystym zespole, udziela się w grupach Konopians, Hipnoza Just Duet (http://www.myspace.com/567987633s), Siemianowicka Orkiestra Rozrywkowa (aktualnie Big Silesian Band), Energy band oraz Happy Big Band. Współpracując z wymienionymi big band’ami , w ostatnich latach występował on u boku Ewy Bem, Krystyny Prońko, Ewy Urygi, Grażyny Łobaszewskiej, Iwony Wegrowskiej, Renaty Przemyk, Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, Krzysztofa Kiljańskiego, Ryszarda Rynkowskiego czy też Zbigniewa Wodeckiego. Informacje dotyczące Mariusza Orzełowskiego można znaleźć na łamach prasy oraz w internecie. Oto kilka linków: facebook.com, bcdrecords, jazzforum, jazzforum, jazzforum, redakcja.mam.media.pl, myspace, diapazon, filmpolski.pl, ultramaryna.pl, e-teatr.pl, zaglebie.info, youtube, mamtalent.tvn.pl, piekaryslaskie.naszemiasto.pl, muzyka.gery.pl, muzyka.gildia.pl, bigband.palac.bydgoszcz.pl, happybigband.pl.
Mariusz Orzełowski
Dominik Grab - Basista
Dominik Grab - absolwent wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Kontrabasista i gitarzysta basowy, muzyk Filharmonii Zabrzańskiej. Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. (Filharmonie: Zabrzańska, Śląska, Częstochowska, Gorzowska. Orkiestra Aukso,Orkiestra Zagłębiowskiej Sceny Muzycznej,Orkiestra Promenada) oraz zespołami reprezentującymi zróżnicowane gatunki muzyczne od klasyki poprzez rock reggae muzykę alt="zespol muzyczny" ernatywną aż do jazzu. (Zespoły i projekty :Black Gang, Konopians, The Stylers band, Ziggie Piggie, For boys, Seasons of the Sun, Jazz Cafe Trio, Po Czarnych, Muariolanza). facebook.com.
Dominik Grab
Dominik Mietła - Trębacz
Pięcioletni staż jako nauczyciel (kontraktowy) w Państwowej Szkole I i II Stopnia imienia Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy. Piętnastoletnie doświadczenie na rynku polskim i europejskim. Muzyk sesyjny i Incognito. Wyróżnienia m.in.w konkursie trębaczy na II Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy – Kalisz, w Makroregionalnych Przesłuchaniach Instrumentów Dętych i Blaszanych w Rzeszowie, pierwsze miejsce na regionalnych przesłuchaniach w Jaśle.Ciągła współpraca z czołowymi artystami polskiej sceny muzycznej m.in. Gang Olsena i Krzysztof Krawczyk , Buton Hackers, The „Konopians”, "Sextet Jacka Namysłowskiego” , "Korybalski - Jaros Quintet", Janusz Muniak , itd. Obecnie koncertuje z najpopularniejszą grupą ambientową w Europie „Muariolanza” oraz z Tomaszem Grochotem Quintet z udziałem Macieja Sikały. Liczne uczestnictwo w największych festiwalach popowych, nonesowych i rockowych w kraju i za granicą[ m.in. udział w corocznie organizowanych Jazz Camping Kalatówki organizowanych przez Zbigniewa Namysłowskiego. facebook.com.
Dominik Mietła
Łukasz Kurek - Perkusista
Łukasz Kurek - Perkusista, muzyk wszechstronny nie zamykający się w jednym gatunku muzycznym, poruszający się swobodnie m.in. w takich stylach jak fusion, jazz, nones, gospel, pop, rock, latin music. Jest absolwentem katowickiego Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Miał przyjemność współpracować m.in. z: Andrzej Rusek, Grzegorz Kapołka, Dariusz Ziółek, Ruth Lynch, Emanuel Waldron, David Daniel, Peter Francis, Karen Gibson, Tyski Chór Gospel - "God's Property", Stanisław Sroka Trio, Roman "Pazur” Wojciechowski, Gang Olsena, Kellie Rucker, Patsy Gamble, Jerzy Główczewski, Anthimos Apostolis, Leszek Cichoński, Lothar Dziwoki, Tomas Sanchez. facebook.com.
Łukasz Kurek
Dominik Bieńczycki - Skrzypek
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i muzyki rozrywkowej. Skrzypek, klawiszowiec, kompozytor, aranżer, inżynier dźwięku, nauczyciel. Od października 2006 jest wykładowcą klasy skrzypiec w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Brał udział w wielu sesjach studyjnych i koncertowych o zróżnicowanym charakterze. Dotychczasowa współpraca: Marek Bałata, Szwagierkolaska, Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz, Irena Santor, Turnioki, Energy Drink Band, Muariolanza, Cracow Suffering Band, Dzidka Muzolf, Paweł Mąciwoda, Atma Anur, Bohdan Jarmołowicz, Czet Minkus, Tadeusz Leśniak, Leszek „Hefi” Wiśniowski, Paweł Kaczmarczyk, Tomasz Grochot, Władysław Foltyński, Tempero, Piotr Rachoń i Szy-szy Kaan. facebook.com, facebook.com
Dominik Bieńczycki
Mateusz Żyliński - Wizualizator zespołu
Mateusz Żyliński aka BabyM - VJ i grafik. Pochodzi ze Śląska. Twórca klipów Muariolanzy. Grał w mysłowickich zespołach psychodelicznych. Miłośnik tańca i tancerek, teatru, podróży po zadupiach, fotografii i grafiki. Jego prace można obejrzeć pod adresami stron: hbanimation, vimeo.com
Mateusz Żyliński
Biografia zespołu

Muariolanza to pierwszy w Polsce przedstawiciel muzyki ambient-jazz, łączącej ambientowe przestrzenie z jazzową improwizacją. W ich muzyce znaleźć też można elementy rocka, reggae, funku i dużo transowego brzmienia. Założycielem zespołu jest Mariusz Orzełowski, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Pedagogiki Artystycznej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie (praca magisterska "Ambient i jego miejsce w muzyce awangardowej”). Zespół wyznaje zasadę klasyka awangardy XX wieku, Johna Cage'a: „Cisza nie istnieje - wszystko to muzyka”;, dlatego przy tworzeniu muzyki wykorzystuje nie tylko instrumenty, ale też dźwięki otoczenia.

Zespół wydał dotychczas cztery płyty, które miały znakomity odbiór i recenzje, m.in. w Jazz Forum, Machinie, Gazecie Wyborczej, Dzienniku, Ultramarynie, na muzycznych portalach internetowych (m.in. diapazon.pl), a także na wielu prywatnych blogach.

Muzykę z pierwszej płyty „Muarioland” (2006 r.) wykorzystano w spektaklu Teatru Telewizji „Bezład” Witolda Adamka (z udziałem m.in. Macieja Stuhra, Krzysztofa Stroińskiego, Anny Dereszowskiej, Doroty Pomykały i Kamilli Baar). Długo wyczekiwany debiut Mariusza Orzełowskiego to pozycja dla fanów dźwięków nieoczywistych. Mroczny i tajemniczy pejzaż skonstruowany na styku eksperymentu i jazzujących wibracji niepokoi i porusza. „Muarioland” to płyta w 100% skomponowana przez jednego muzyka. Jest to z pewnością oryginalny materiał, ale nie wolny od pułapki zbytniego synkretyzmu. Pierwsze sześć utworów na albumie posiada bowiem zwartą i przemyślaną dramaturgię. Odrealniona atmosfera ambientowo-jazzująca złożona jest bowiem z plam dźwiękowych, zmienności nastrojów i tempa. Harmonijna nostalgia przeplata się z soczystą energią (co najbardziej widoczne jest w wyrazistym „Pyrzowice – Bangkok, Bangkok – Pyrzowice”). (Adrian Chorębała- Ultramaryna).

Jesienią 2007 r. ukazała się druga płyta ambient-jazzowej Muariolanzy: „Po drugiej stronie Przemszy” - zespół nagrał ją w jeden dzień, podczas pięciogodzinnej sesji. Album w recenzjach nazwany m.in. „ prawdziwą rewelacją na palecie tegorocznej fonografii”; (Piotr Iwicki, Gazeta Wyborcza) uczynił Muariolanzę „najoryginalniejszym młodym projektem jazzowym w tym kraju”; (Artur Rojek, Dziennik). Nowy album to muzyka żywa, pełna przestrzeni, która może zadowolić zwolenników klasycznych gatunków: ambientu, jazzu, funku, rocka i psychodelii, jak i fanów nowych, oryginalnych brzmień i nieparzystych rytmów (Onet.pl). Płyta zawiera nie tylko krążek z muzyką, ale też grę planszową „Muariolanza gra” (autorem okładki i projektu graficznego gry jest Paweł Garwol, plastyk wyróżniony m.in. na biennale Bielska Jesień 2005).

Po nagraniu drugiej płyty ukazały się dwie epki zarejestrowane w domowym studio Mariusza Orzełowskiego. Pierwsza nazywa się ,,Muariolanza Home ep1” i znajdują się na niej cztery utwory: Dźwięki Boru, Fuga do moich drzwi, Dynamo oraz Docelowy pejzaż chwili. Druga nazwana ,,Muariolanza Home ep2” zawiera sześć utworów („Czetoska”, „Cytra 2”, „Nieustające Wakacje”, „Swingujący Ptak”, „1900” i „Po Drugiej Stronie Wersji”) – wszystkie utwory to kompozycje Mariusza Orzełowskiego i to on gra też na większości instrumentów. Wyjątek stanowi tu trąbka, na której zagrał oczywiście Dominik Mietła (Czetoska, Swingujący Ptak, Po Drugiej Stronie Wersji ) oraz melodyka, głos i melorecytacja Marcina Babko (w utworach: Fuga do moich drzwi, Swingujący Ptak i Dźwięki Boru ).

Kolejna płyta: ,,Wszystko będzie inaczej” z 2009 r. została mianowana płytą tygodnia w Trójce, jak również w Radiu Euro. Zgodnie z tytułem, na nowej trzeciej już płycie, Muariolanza gra inaczej. Nazywany „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” tym razem prezentuje 10 krótkich, konkretnych utworów, z których większość można nazwać po prostu piosenkami. Poprzedni album, nagrany na żywo „Po drugiej stronie Przemszy” z 2008 r., trwał prawie godzinę, choć było na nim tylko 6 utworów. Tu jest 10 piosenek, a całość trwa tylko trochę ponad pół godziny. Najkrótsza ma 1,5 minuty, najdłuższa niecałe 7 - warto to podkreślić, bo tytułowy utwór z poprzedniej płyty miał minut ponad 18! Ale nie liczby są tu najważniejsze. „Wszystko będzie inaczej” to zbiór dojrzałych, a przy tym melodyjnych piosenek. Są tu nieparzyste rytmy, jazzowe frazy, kosmiczne efekty i psychodeliczne brzmienia, ale całość jest przebojowa i łatwo zapamiętywalna. Oczywiście jest i ambient i jazz, ale też dużo funky, reggae, a nawet rock. Są orientalne instrumenty i sample. Wszystko w niespotykanej dotąd na polskiej scenie produkcji. Muariolanza nie stoi w miejscu i ucieka od zaszufladkowania. Na początku grupa miała silnie zapuszczone korzenie w jazzie, free jazzie, alt="zespol muzyczny" ernatywnym rocku i space rocku. Lubowała się w kilkunastominutowych numerach z dawką instrumentalnego szaleństwa. Dziś korzenie w niemałym stopniu przesadza na grunt krótszych piosenek. Pełnych ładnych melodii, czasem popowo chwytliwych, radośnie energetycznych i wspaniale brzmiących!

Do słuchania czwartego krążka zespołu Muariolanza "Muafrika” (płyta tygodnia w radiowej Trójce) z 2011r. zaprasza sam Mad Professor! Z zaproszenia warto skorzystać, bo grupa nagrała bardzo kolorowy i pełen ciekawych pomysłów materiał. Tytuł wskazuje na czerpanie z muzycznej tradycji Czarnego Lądu, ale obecność folku afrykańskiego nie jest tu czysta i oczywista. Muzycy dobrze opanowali sztukę mieszania stylistyk, dodawania subtelnych niuansów, które czynią odbiór piosenek przeżyciem ciekawym. Grupa, broń boże, nie wyrugowała wariactwa jazzowo-spacerockowego (np. "Mały Budda"). Dodała nowe elementy, czyniąc to w sposób przemyślany, wyważony, wynikający z dużej wyobraźni i muzycznej erudycji. Gitara, bas i perkusja koegzystują z afrykańskimi bębnami, didgeridoo, trąbką, różnymi klawiszami czy samplami. "Muafrika" to nie przerost formy nad treścią, lecz ciekawa mikstura. Jest na krążku i do tańczenia ("Lakulumulu" - kandydat na przebój lata) i do wyciszenia się. Jest ambitnie i zdecydowanie dla wyrobionego słuchacza, który nie zżyma na brak stylistycznej jednorodności i ambitne aranże. Muzycy wybrali się w ciekawą podróż w różne rejony muzycznego świata i zachęcają do współuczestnictwa. Piszę się na tę przygodę. (Onet.pl).

Pod koniec 2006 r. skład zaczął regularnie koncertować. Do dziś dał około 100 koncertów między innymi w takich miejscach jak: Krynica: Hotel Spa Irena Eris, Zakopane: Ampstrong, Nowy Sącz: Jazzgot, Szczawnica-Jaworki: Muzyczna Owczarnia, Mszana Dolna: Folwark Stara Winiarnia, Wetlina: Stare Sioło, Rzeszów: Jazz Club Gramofon, Sopot: Versalka, Toruń: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Bydgoszcz: Mózg, Poznań: none Note Jazz Club, Ostrowiec Świętokrzyski: Perspektywy, Kraków: Harris Piano Jazz Bar, Tychy: Skup Kultury, Katowice: Zielone Oczko, Spodek, Rondo Sztuki, Jazz Club Hipnoza, Kino Rialt="zespol muzyczny" o, Old Timers Garage, Chorzów: Sztygarka, Sosnowiec: Zamek Sielecki, Art Cafe Muza, Dni Sosnowca, World Fusion Music Festival, Mysłowice: Off Festival, (na którym zespół miał już przyjemność wystąpić trzykrotnie), Heineken Festival, Tauron Nowa Muzyka, Off Opole , na JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej, na 10. edycji festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, festiwalach Ars Cameralis i Jazz w Ruinach, Festiwalu Muzyki Nieprzewidywalnej, Festival Pozytywne Wibracje, Festiwalu Filmów Kultowych (muzyka improwizowana do filmu niemego „Zaginiony Świat” z 1925 r.) i w warszawskim klubie Akwarium (koncert transmitowany przez TVP2). Zespół koncertował również w kopalni Guido, a także zarejestrował koncert dla TVP Kultura i wystąpił programie Kuby Wojewódzkiego oraz w Radiowej Trójce, w studio im. Agnieszki Osieckiej.

Dotychczas zespół występował w składzie: Mariusz Orzełowski (gitara), Marcin Babko (głos, pogłos), Dominik Mietła (trąbka), Sylwester Walczak (bas), Pierre (perkusja), Żyła (wizualizacje). Jednakże w bieżącym roku 2013 zespół wydaje długo oczekiwaną, piątą już płytę, nazwaną ,,Jazzbient”. To kolejna odsłona zespołu oraz spełnienie obietnicy – muzyki, na którą miało się składać pięć utworów, w różnej stylistyce, w metrum na 5/4. I tu niespodzianka, albowiem nowa płyta została nagrana w nowym składzie. Zmiana polega przede wszystkim na tym, że zespół odstąpił od piosenek i muzyki wokalno-mówionej, na rzecz muzyki instrumentalnej. Gitara basowa zastąpiona została kontrabasem, a w roli kontrabasisty wystąpił Dominik Grab. Na perkusji tym razem zagrał Łukasz Kurek. Szeregi Muario Lanzy ponownie zasilił Dominik Bieńczycki, który brał udział przy nagraniu debiutanckiej płyty "Muarioland”. Na tym albumie zagrał na skrzypcach i syntezatorze. Na nowej płycie wystąpili również Dominik Mietła grający na trąbce oraz Mariusz Orzełowski, autor muzyki odpowiedzialny za tak zwane „ambienty”, grający tu na gitarze, klarnecie, piszczałce, okarynie i syntezatorze. Wszyscy muzycy występujący aktualnie w składzie, to absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Płyta została zarejestrowana w sierpniu 2012 roku w studio muzycznym ,,Staynia” w Zielonkach pod Krakowem. Nad realizacją nagrań oraz miksami utworów czuwał właściciel studia Mikołaj Blajda (www.mikolajblajda.pl). Mastering utworów został wykonany w Stanach Zjednoczonych, w profesjonalnej firmie ,,Sage Audio Mastering”, z siedzibą w Nashville, specjalizującej się w tego typu działalności. Nowa płyta ukaże się wiosną tego roku. Zapraszamy do współpracy koncertowej. Płyta wyszła 14 czerwca 2013 roku nakładem CM Records.

Band's biography

Muariolanza is the first ambient- jazz (music connecting ambient space with jazz improvisation) group in Poland. In its music one can find elements of rock, reggae, funk and a lot of trance. The founder of the band is Mariusz Orzełowski, a graduate of the Academy of Music in Katowice and Art Pedagogy at the University of Silesia in Cieszyn (MA thesis “Ambience and Its Place in Avant-garde Music”). Accordingly, the band has a maxim like the musician John Cage: “There is no such thing as silence; all sounds are music“. Therefore when creating music, they use not only instruments, but also the sounds of their surroundings.

The band has released five full albums and two EPs, all of which have received good reviews. Critiques of their work can be found in magazines including: Jazz Forum, Machina, and Ultramaryna, the newspapers Wyborcza and Dziennik, music internet portals (e.g. diapzon.pl), and on numerous private blogs. Music from the first album Muarioland (2006) was used in Television Theater ”Bezlad/ Disorder“ directed by Witold Adamek.

"Mariusz Orzołowski’s debut Muarioland is a must listen for fans of unobvious sounds. The dark and mysterious music landscape constructed at the crossroads of experiment and jazz vibration is simultaneously disturbing and touching, and is entirely composed by one musician. Original material, it is not free from the traps of excessive syncretism, however. The first six tracks contain consistent and deliberate dramaturgy. The unreal atmosphere of ambient-jazz is composed of noise smudges, pace, and mood changes. Harmonious nostalgia interweaves with juicy energy - most visible in the expressive Pyrzowice – Bangkok, Bangkok – Pyrzowice” -Adrian Chorębała- Ultramaryna

In spring 2007, Muariolanza’s second album Po drugiej stronie Przemszy (On the Other Side of Przemsza) was released. The band recorded it in one day during a five hour session. In reviews the album was called “a true revelation of the palette of this year's phonography” (Piotr Iwicki, Wyborcza). The album made Muariolanza ”the most original young jazz project in this country (Artur Rojek, Dziennik). “The new album is full of spacious and vivid music that can satisfy fans of ambient, jazz, funk, rock and psychedelia, but also new fans of original sounds and odd rhythms.” (Onet.pl). The album contains not only a CD with music, but also a board game called “The Muariolanza Game”. (The creator of the cover and internal graphics is Pawel Garwol, an merited artist ( e.g. biennial event: Bielska Jesień 2005).

Muarioland next released two EPs. The first is called Muariolanza Home ep1 and contains four tracks: “Dźwięki Boru” (“Sounds of Bor”), “Fuga do moich drzwi”(“Fugue to My Door”), and “Dynamo oraz Docelowy pejzaż chwili” (“Dynamo and Landscape of Moment Destination”). The second EP is titled: Muariolanza Home ep2 and contains six tracks: ”Czetoska” (“Czetoska”), ”Cytra 2” (“Cytra 2”), ”Nieustające Wakacje” (“Constant Vacation”), “Swingujący Ptak” (“Swinging Bird”), “1900” and ”Po Drugiej Stronie Wersji” (“On the Other Side of Version”) - all songs composed by Mariusz Orzelowski. Mariusz plays the majority of the instruments as well. Trumpet is played by Dominik Mietła in “Czetoska”,” Swingujący Ptak”, and “Po Drugiej Stronie Wersji”, while the , vocals, and melo-recitation of Marcin Babko are featured in the compositions: “Fuga do moich drzwi”, “Swingujący Ptak” and “Dźwięki Boru”. The band’s fourth album Wszystko będzie inaczej (All Will Be Different) became the album of the week on Polskie Radio Program III (Radiowa Trójka) as well as on Euro Radio. As hinted at in the title, Mauriolanza’s style is different this time around. With the band identified as “the first Polish ambient–jazz band”, the album presents 10 short yet substantial tracks. The duration of Po drugiej stronie Przemszy is 60 minutes, although the album contained only 6 tracks. This album consists of 10 compositions, though playback is little over a half hour. The tracks’ durations range from one-and-a-half minutes (the shortest) to a little a bit less than seven minutes (the longest). (It is worth mentioning that the title track from the previous album was over 18 minutes!) Nevertheless, it is not the numbers that are important. Wszystko będzie inaczej is a collection of mature as well as melodic songs. One can find odd rhythms, jazz phrases, cosmic effects, and psychedelic sounds, yet the whole is spectacular and easily listenable. There is ambient jazz, but also a lot of funk, reggae and even rock. There are oriental instruments and samples - all in a style that not yet found in the Polish music scene. As such, Muariolanza does not stand in one place and defies routine categorization.

In the beginning the group was strongly rooted in jazz, free jazz, alternative rock and space rock. It was in favor of compositions over a dozen minutes long with a dose of instrumental frenzy. As can be seen, the roots are being replanted into the ground of shorter songs - songs which are full of nice melodies, sometimes catchy or pop, joyfully energetic and sounding splendid. Listening to Muariolanza’s fourth full-length album, Muafrika (album of the week on Polish Radio III) is recommended by the Mad Professor himself! It is worth accepting the invitation as the band recorded material full of colorful and interesting ideas. The title indicates the album’s influences as coming from the music traditions of Africa but the presence of African folk is not clear or obvious. Adding subtle nuances which make listening to the songs an interesting experience, the musicians have mastered the art of mixing stylistics. It added new elements in a deliberate and balanced way that drew from erudition and a large musical imagination. Guitar, base and percussion coexist with African drums, didgeridoo, trumpet, various keybords and samples. Muafrika is not a triumph of form over substance, rather a very interesting mix. The music in the album is suitable for dancing (“Lakulumulu" – a candidate for a summer hit) and for relaxing. It is ambitious and definitely addressed to a sophisticated listener that does not writhe for lack of stylistic homogeneity and ambitious arrangements. The musicians went for an interesting journey to varied parts of the musical world and invite the listener to participate. I sign up for this adventure! (Onet.pl).

At the end of 2006, Muariolanza began performing in concert regularly. It has held around 100 concerts,including places like Krynica: Hotel Spa Irena Eris, Zakopane: Ampstrong, Nowy Sącz: Jazzgot, Szczawnica-Jaworki: Muzyczna Owczarnia, Mszana Dolna: Folwark Stara Winiarnia, Wetlina: Stare Sioło, Rzeszów: Jazz Club Gramofon, Toruń: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki (Culture Centre Knights of the Cross Castle) Bydgoszcz: Mózg, Poznań: Blue Note Jazz Club, Ostrowiec Świętokrzyski: Perspektywy, Kraków: Harris Piano Jazz Bar, Tychy: Skup Kultury, Katowice: Zielone Oczko, Spodek, Rondo Sztuki, Jazz Club Hipnoza, Kino Rialto, Old Timers Garage, Chorzów: Sztygarka, Sosnowiec: Zamek Sielecki, Art Cafe Muza, Dni Sosnowca (Sosnowiec Days), World Fusion Music Festival, Mysłowice: Off Festival, (the band enjoyed themselves, performing three times at the festival), Heineken Festival, Tauron Nowa Muzyka, Off Opole, JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej (JAZ- Festival of Experimental Music), Tenth Edition of Festival “Bielska Zadymka Jazzowa”, festivals: Ars Cameralis and Jazz w Ruinach (Jazz in Ruins), Festiwalu Muzyki Nieprzewidywalnej (Festival of Unpredicatble Music) Festiwalu Filmów Kultowych (Festival of Cult Movies – music improvisation to the silent movie “Lost World “ from 1925 and in Warsaw club “Akwarium” (Aquarium \) - the concert was transmitted by TVP2 (Polish Televison Programme 2). The band held a concert in the mine “Guido”, registered a concert for TVP Kultura (Polish Culture Televison), played on the “Kuba Wojewódzki Talk Show” and in the studio of Agnieszka Osiecka (Polish Radio Programme III).

Until 2012 year, Muariolanza’s band members were Mariusz Orzełowski (guitar), Marcin Babko (voice, reverb), Dominik Mietła (trumpet), Sylwester Walczak (base), Pierre (percussion), and Żyła (visualizations). In 2013, the band has published their long awaited fifth album called Jazzbient. It is another opening up of the band and fulfillment of potential. The album is composed of five tracks of different style in 5/4 meter. And surprise, surprise, the new album was recorded with new band members and with a major development in style. The main change is that the band resigned its vocals in favor of wholly instrumental music. The base guitar was replaced with double bass, now played by Dominik Grab. And while the percussionist was replaced with Łukasz Kurek, Muariolanza’s ranks were reinforced once again by Dominik Bieńczycki who took part in the recording of the debut album Muarioland. On the new album he plays violin and synthesizer. The other performers on the album are: Domink Mietła – trumpet and Mariusz Orzełowski - guitar, clarinet, whistle, ocarinas, and other ambient sounds. All the current band members are graduates of Music Academy in Katowice. The album was recorded in August 2012 in the recording studio Staynia in Zielonki, near Cracow. The owner of the studio, Mikołaj Blajda (www.mikolajblajda.pl), watched over the recording process. Mastering was done in the United States of America by Sage Audio Mastering located in Nashville, who specialize in this type of activity. The new album has been released 14 june 2013 and the band is now happy to receive invitations for concerts.

Autor: Adrian Zbilski